WIADOMOŚCI DUSZPASTERSKIE (10 MAJA 2020)

Dziś w Kościele V Niedziela Wielkanocna, w Roku Liturgicznym.

Dziś diakoni Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach rozpoczynają rekolekcje przed święceniami prezbiteratu. Otaczamy ich życzliwą modlitwą.

W czasie stanu epidemicznego co Niedzielę transmitujemy w internecie Mszę św. o godz. 11.00.

Zachęcamy do zapoznania się z najnowszym zarządzeniem naszego Metropolity z dnia 4 maja. Jest ono umieszczone na naszej stronie internetowej, w zakładce „Aktualności. W dokumencie tym nasz Arcybiskup zachęca do korzystania z sakramentu pokuty i pojednania, z zachowaniem obowiązujących zasad bezpieczeństwa (telefoniczne umówienie się, spowiedź w przewietrzonej salce, maseczki, odpowiedni dystans).

W naszym parafialnym kościele, (w zgodzie z zasadą 1 osoba na 15 m2), uczestniczyć w Liturgii może maksymalnie 30 osób. Jeśli ilość chętnych do udziału w Liturgii będzie większa, wtedy pozostali uczestnicy Liturgii dzięki nagłośnieniu zewnętrznemu, mogą także uczestniczyć we Mszy św. na placu kościelnym, z zachowaniem odpowiedniego dystansu. Komunia św. będzie im udzielana w drzwiach kościoła.

Nieustannie przypominamy o obowiązku zachowywania wszystkich zasad dotyczących bezpieczeństwa: stosownego dystansu osób oraz zasłaniania ust i nosa (z wyjątkiem celebransa). W czasie pandemii, ze względów bezpieczeństwa, Komunię św. przyjmujemy na rękę, po zdezynfekowaniu dłoni (dezynfekator umieszczony jest na pierwszej ławce).

Warto pamiętać, że dyspensa od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. jest prolongowana i obowiązuje aż do odwołania. Aktualna jest zachęta by wierni korzystali z telewizyjnych, radiowych i internetowych transmisji Mszy św., zwłaszcza będący w grupie podwyższonego ryzyka, ze względu na wiek, czy pracę (np. pracownicy służby zdrowia).

W maju bieżącego roku, z powodu pandemii nie odprawiamy tradycyjnych nabożeństw majowych w kościele. Na zakończenie Liturgii Mszy św. odmawiamy Litanię Loretańską. Zachęcamy także do odprawiania Nabożeństw Majowych we wspólnotach rodzinnych.

Codziennie trwamy na modlitwie różańcowej (on-line) o godz. 20.30, w łączności z Papieżem i naszymi Biskupami. Modlimy się o oddalenie pandemii. Wszystkich parafian zachęcamy do udziału przez facebook’a na stronie: „Podlesie Częstochowska”.

Adoracja Najświętszego Sakramentu w ciszy w środę i sobotę od godz. 17.00, a także codziennie po Mszy św. porannej do godz. 8.30.

W tym tygodniu nasi Duszpasterze obchodzić będą kolejne rocznice święceń prezbiteratu. W związku z tym Msza św. w intencji Ks. Tomasza Seweryna, naszego Wikariusza zostanie odprawiona w sobotę 16 maja o 18.00, zaś w intencji ks. Proboszcza w piątek 15 maja o 7.00.

W roku bieżącym ks. Henryk Otremba, nasz Rezydent obchodzi 25 rocznicę święceń prezbiteratu. Msza św. w Jego intencji zostanie odprawiona w środę 13 maja o godz. 18.00. Polecamy Go wdzięcznej modlitwie parafian.

Na mocy zarządzenia naszego Metropolity, z dnia 4 maja, w którym znajduje się zachęta, by nie odkładać uroczystości na czas nieokreślony, ze względu na dobro duchowe dzieci, ogłaszamy, iż Pierwsza Komunia Święta oraz Wczesna Komunia Święta będą udzielane dzieciom indywidualnie lub w małych grupach (decyzja należy do rodziców). Rozpoczniemy od soboty

23 maja
. W najbliższym czasie uzgodnimy z rodzicami (telefonicznie) terminy tej Uroczystości dla poszczególnych rodzin.

Informacje szczegółowe rodzice dzieci przygotowujących się do pierwszej i wczesnej Komunii św. otrzymają w czasie „telekonferencji” w poniedziałek 11 maja o godz. 19.15 – przez facebooka na „Podlesie Częstochowska”.

Zachęcamy do lektury Gościa Niedzielnego i parafialnego tygodnika Królowa Polski. Można je nabyć przy wyjściu z kościoła.

Ze względu na brak kolekt, wyrażamy wdzięczność wszystkim tym, którzy na wspierają parafię finansowo. Podajemy numer konta: Parafia M.B.Cz., ul. Michałowskiego 9, 40-748 Katowice:

PKO S.A. I O/Katowice 85 1240 1330 1111 0000 2303 9342.