WIADOMOŚCI DUSZPASTERSKIE (17 MAJA 2020)

Dziś w Liturgii świętujemy VI Niedzielę Wielkanocną.

Wczoraj diakoni Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach przyjęli święcenia prezbiteratu. Otaczamy ich życzliwą modlitwą.

W czasie stanu epidemicznego co Niedzielę transmitujemy w internecie Mszę św. o godz. 11.00. Dziś natomiast wyjątkowo także Mszę św. o godz. 14.00, w czasie której uwielbimy Boga w osobie św. Jana Pawła II, z okazji 100 rocznicy Jego urodzin, przypadającej jutro.

W środę 19 maja kolejną rocznicę urodzin obchodził będzie ks. Arcybiskup Wiktor Skworc. Naszego Metropolitę otaczamy życzliwą modlitwą.

Zgodnie z najnowszym zarządzeniem ks. Arcybiskupa, z dnia 16 maja, zachęcamy do korzystania z sakramentu pokuty i pojednania, z zachowaniem obowiązujących zasad bezpieczeństwa. Spowiedź można odbyć w konfesjonale, w salce lub ogrodzie, w maseczkach. Od najbliższej niedzieli będziemy dyżurować w oczekiwaniu na penitentów, 30 min. przed każdą Mszą św.

W naszym parafialnym kościele, (w zgodzie z zasadą 1 osoba na 10 m2), uczestniczyć w Liturgii może większa, niż dotchczas ilość osób. Jeśli ilość chętnych do udziału w Liturgii przekroczy wymagany limit, wtedy pozostali uczestnicy Liturgii dzięki nagłośnieniu zewnętrznemu, mogą także uczestniczyć we Mszy św. na placu kościelnym, z zachowaniem odpowiedniego dystansu. Komunia św. będzie im udzielana w drzwiach kościoła.

Nadal obowiązuje zachowywanie wszystkich zasad dotyczących bezpieczeństwa: stosownego dystansu osób oraz zasłaniania ust i nosa (z wyjątkiem celebransa). W czasie pandemii, ze względów bezpieczeństwa, Komunię św. przyjmujemy na rękę, po zdezynfekowaniu dłoni (dezynfekator umieszczony jest na pierwszej ławce).

Warto pamiętać, że dyspensa od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. jest prolongowana i obowiązuje aż do odwołania. Aktualna jest zachęta by wierni korzystali z telewizyjnych, radiowych i internetowych transmisji Mszy św., zwłaszcza będący w grupie podwyższonego ryzyka, ze względu na wiek.

W maju bieżącego roku, z powodu pandemii nie odprawiamy tradycyjnych nabożeństw majowych w kościele. Na zakończenie Liturgii Mszy św. odmawiamy Litanię Loretańską. Zachęcamy także do odprawiania Nabożeństw Majowych we wspólnotach rodzinnych.

Codziennie trwamy na modlitwie różańcowej (on-line) o godz. 20.30, w łączności z Papieżem i naszymi Biskupami. Modlimy się o oddalenie pandemii. Wszystkich parafian zachęcamy do udziału przez facebook’a na stronie: „Podlesie Częstochowska”.

Adoracja Najświętszego Sakramentu w ciszy w środę i sobotę od godz. 17.00, a także codziennie po Mszy św. porannej do godz. 8.30.

Rodzice dzieci przygotowujących się do pierwszej oraz wczesnej Komunii Świętej podjęli decyzję w sprawie terminu i formy jej udzielania. Ok. 30 rodzin podjęło decyzję o przyjęciu prze ich dziecko pierwszej Komunii Świętej indywidualnie, w czasie Mszy św. sprawowanych dodatkowo w sobotę lub niedzielę maja lub czerwca (według terminarza ustalonego z Proboszczem). Kolejne 30 rodzin podjęło decyzję o odłożeniu Uroczystości Komunijnej swego dziecka na wrzesień.

Zachęcamy do lektury Gościa Niedzielnego i parafialnego tygodnika Królowa Polski. Można je nabyć przy wyjściu z kościoła.

W ramach kolekty ofiary składamy w koszykach przy wyjściu z kościoła na zakończenie Liturgii. Wyrażamy wdzięczność wszystkim tym, którzy wspierają parafię finansowo. Podajemy numer konta: Parafia M.B.Cz., ul. Michałowskiego 9, 40-748 Katowice:

PKO S.A. I O/Katowice 85 1240 1330 1111 0000 2303 9342.