Liturgia
Aktualności
2024-09-08 - LIST ARCYBISKUPA DOTYCZĄCY BRACTWA PIUSA X
KOMUNIKAT DOTYCZĄCY DZIAŁALNOŚCI BRACTWA ŚWIĘTEGO PIUSA X
NA TERENIE ARCHIDIECEZJI KATOWICKIEJ
Odnośnie do działalności Bractwa Kapłańskiego Świętego Piusa X (FSSPX) na terenie archidiecezji katowickiej informuję, iż na podstawie aktualnych wytycznych Stolicy Apostolskiej status tegoż Bractwa w Kościele jest kanonicznie nieuregulowany.
Przypominam, że:
1. 21 stycznia 2009 roku papież Benedykt XVI – w nadziei na osiągniecie przez Bractwo pełnej jedności z Kościołem – uwolnił od zaciągniętej ekskomuniki ówczesnego przełożonego Bractwa oraz trzech innych biskupów wyświęconych bez zgody Stolicy Apostolskiej.
2. W Roku Miłosierdzia, tj. od 8 grudnia 2015 do 20 listopada 2016 roku, papież Franciszek udzielił kapłanom Bractwa jurysdykcji do ważnego słuchania spowiedzi i rozgrzeszania, a następnie, w liście apostolskim Misericordia et misera z 20 listopada 2016 roku, podjął decyzję o wydłużeniu tej możliwości poza okres jubileuszowy, aż do wydania nowych postanowień w tym względzie (por. tamże, n. 12).
3. W liście apostolskim Traditionis custodes z 16 lipca 2021 roku papież Franciszek określił zasady sprawowania liturgii rzymskiej sprzed 1970 roku, wskazując m.in., iż „do zadań biskupa diecezjalnego jako moderatora, promotora i stróża całego życia liturgicznego w powierzonym mu Kościele partykularnym należy regulowanie celebracji liturgicznych w swojej diecezji. Dlatego do jego wyłącznej kompetencji należy zezwolenie na używanie w diecezji Mszału Rzymskiego z 1962 r., z zastosowaniem się do wytycznych Stolicy Apostolskiej” (art. 2). W dokumencie tym określono również inne szczególne zadania biskupa, a także powinności prezbitera korzystającego z niektórych dawnych form liturgii rzymskiej (por. art. 3‒5). Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów w dokumencie z 4 grudnia 2021 roku podała dalsze wyjaśnienia i szczegółowe wskazania w tym względzie.
Opierając się na wyżej wymienionych podstawach prawnych, należy wskazać, iż kapłani Bractwa – działając na terenie diecezji bez zezwolenia Biskupa miejsca – sprawują Mszę świętą ważnie, ale niegodziwie, gdyż czynią to poza ramami dyscypliny kościelnej.
Dlatego wszystkim wiernym, którzy są duchowo przywiązani do Mszy świętej według dawnej formy liturgii rzymskiej (czyli do tzw. Mszy trydenckiej), usilnie zalecam uczestnictwo w Mszy świętej w zaaprobowanych i wyznaczonych do tego miejscach, to jest:
1/ w kościele pw. świętych Męczenników Jana i Pawła w Katowicach-Dębie
– w I i III niedzielę miesiąca o godz. 17:30;
2/ w kościele pw. Matki Bożej Bolesnej w Rybniku
– w II niedzielę miesiąca o godz. 14:00;
3/ w kościele pw. św. Marii Magdaleny w Tychach
– w II i IV niedzielę miesiąca o godz. 17:30;
4/ w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Wodzisławiu Śląskim
– w IV niedzielę miesiąca o godz. 13:00.
Zapewniam, iż we wskazanych lokalizacjach Msza święta wg dawnej formy liturgii rzymskiej jest sprawowana z zachowaniem przepisów kościelnych, w jedności z Ojcem Świętym oraz Biskupem miejsca.
Zgodnie z postanowieniami zawartymi w liście apostolskim Misericordia et misera z 20 listopada 2016 roku kapłani Bractwa ważnie słuchają spowiedzi i udzielają rozgrzeszenia.
Z modlitwą o dar jedności w Kościele katolickim oraz pasterskim błogosławieństwem,
Arcybiskup Adrian Józef Galbas SAC
Metropolita Katowicki
Katowice, 3 września 2024 roku,
we wspomnienie św. Grzegorza Wielkiego, papieża i doktora Kościoła
2024-07-18 - OCHRONA DZIECI I MŁODZIEŻY
Delegat ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży w Archidiecezji Katowickiej
Ks. Łukasz Nocoń Delegat ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży w Archidiecezji Katowickiej
Adres miejsca pracy: Kuria Metropolitalna ul. Jordana 39; 40-043 Katowice.
(wejście od ul. Wita Stwosza 16, poziom -1)
Kontakt
Adres do korespondencji:
Skr. poczt. 206
40-950 Katowice
kom.: +48 519 318 959
e-mail: delegat.dm@archidiecezjakatowicka.pl
Pomoc
Katolicki Telefon Zaufania (Katowice) +48 32 253 05 00 (całodobowy)
Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży (Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę) 116 111 (od 12.00-2.00)
Bezpłatna i anonimowa pomoc telefoniczna i online dla dzieci i młodzieży, zapewnia dzwoniącym możliwość dzielenia się troskami, rozmawiania o sprawach dla siebie ważnych oraz wsparcia w trudnych sytuacjach. Formy pomocy: konsultacje telefoniczne i online, interwencje podejmowane w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia, działania edukacyjne i informacyjne.
Telefon dla Rodziców i Nauczycieli w sprawie Bezpieczeństwa Dzieci (Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę) 800 100 100
Bezpłatna i anonimowa pomoc telefoniczna i online dla rodziców i nauczycieli, którzy potrzebują wsparcia i informacji w zakresie przeciwdziałania i pomocy dzieciom przeżywającym kłopoty i trudności wynikające z problemów i zachowań ryzykownych.
Formy pomocy: konsultacje telefoniczne i online w sytuacjach związanych z problemami rodziców/opiekunów i nauczycieli z podejrzeniem lub stwierdzeniem doświadczania przez dzieci i młodzież agresji i przemocy w szkole, cyberprzemocy i zagrożeń związanych z nowymi technologiami, wykorzystywania seksualnego, kontaktu z substancjami psychoaktywnymi, uzależnień, depresji, myśli samobójczych lub zaburzeń odżywiania.
2024-05-18 - ARCYBISKUP ADRIAN ZAPRASZA NA PIELGRZYMKĘ DO PIEKAR ŚLĄSKICH
ZAPROSZENIE NA PIELGRZYMKĘ MĘŻCZYZN I MŁODZIEŃCÓW
DO PIEKAR ŚLĄSKICH
Siostry i Bracia,
przed nami ostatnia niedziela maja, a to oznacza, że pora na tradycyjne spotkanie u Matki w Piekarach. Oczywiście, przede wszystkim jest to spotkanie mężczyzn,
ale zapraszam na nie wszystkich.
Ewangelista Łukasz mówi, że Maryja tuż po Zwiastowaniu poszła pospiesznie
do domu Elżbiety, by dzielić jej los, by z nią być, by ją wspierać, by razem uwielbiać Boga za Jego wielkie dzieła (por. Łk 1,39-56).
Dziś my pójdźmy do Niej, do Jej wspaniałego domu w Piekarach Śl., w którym jest z nami jako Matka miłości i sprawiedliwości społecznej.
Chcemy także, razem z Maryją, dziękować Panu Bogu za nasz wspólny Dom, którym jest Kościół. Hasło tegorocznej pielgrzymki brzmi: „Jestem w Kościele”. Będziemy więc przyglądać się naszej obecności w Kościele i pytać, co możemy zrobić, aby była
ona jeszcze intensywniejsza. Naszej pielgrzymce będzie przewodniczył Prymas Polski, abp Wojciech Polak z Gniezna.
Dodatkową okazją do spotkania w Piekarach jest fakt, że tego samego dnia po raz pierwszy będziemy obchodzić w Kościele Światowy Dzień Dzieci, ogłoszony przez papieża Franciszka. Będzie więc i Dzień Matki, bo to przecież 26 maja, i Dzień Dziecka.
Zapraszam was jak najserdeczniej. Przyjdźcie albo przyjedźcie z dziećmi
i wnukami. Bądźmy razem. Do zobaczenia w Piekarach.
Z modlitwą i błogosławieństwem,
Wasz biskup
† Adrian J. Galbas SAC
2024-05-11 - EPISKOPAT W SPRAWIE OCHRONY ŻYCIA
Stanowisko Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski w sprawie prawnej ochrony ludzkiego życia
Deklaracja Dignitas infinita o godności człowieka to dokument Dykasterii Nauki Wiary zaaprobowany przez Ojca Świętego Franciszka, poruszający kluczowe zagadnienia ludzkiego życia. W związku z narastającą w przestrzeni publicznej i działaniach rządu presją dotyczącą zmiany prawnej ochrony życia ludzkiego w kierunku legalizacji zabijania dzieci w łonie matek, pragniemy przypomnieć jednoznaczne i niezmienne stanowisko Kościoła w tej kwestii.
„Kościół nie przestaje przypominać, że «godność każdej istoty ludzkiej ma charakter istotowy i obowiązuje od chwili poczęcia do naturalnej śmierci. Uznanie tej godności jest niezbywalnym warunkiem wstępnym ochrony egzystencji osobistej i społecznej, a także niezbędnym warunkiem tego, by braterstwo i przyjaźń społeczna mogły się urzeczywistniać między wszystkimi narodami na ziemi». Opierając się na tej nienaruszalnej wartości ludzkiego życia, magisterium Kościoła zawsze wypowiadało się przeciwko aborcji. Św. Jan Paweł II pisze o tym: «Wśród wszystkich przestępstw przeciw życiu, jakie człowiek może popełnić, przerwanie ciąży ma cechy, które czynią z niego występek szczególnie poważny i godny potępienia. […] Dzisiaj jednak świadomość jego zła zaciera się stopniowo w sumieniach wielu ludzi. Akceptacja przerywania ciąży przez mentalność, obyczaj i nawet przez prawo jest wymownym znakiem niezwykle groźnego kryzysu zmysłu moralnego, który stopniowo traci zdolność rozróżnienia między dobrem i złem, nawet wówczas, gdy chodzi o podstawowe prawo do życia. Wobec tak groźnej sytuacji szczególnie potrzebna jest dziś odwaga, która pozwala spojrzeć prawdzie w oczy i nazywać rzeczy po imieniu, nie ulegając wygodnym kompromisom czy też pokusie oszukiwania siebie. […]
Właśnie w przypadku przerywania ciąży można się dziś często spotkać z dwuznacznymi określeniami, jak na przykład ‘zabieg’, które zmierzają do ukrycia jego prawdziwej natury i złagodzenia jego ciężaru w świadomości opinii publicznej. Być może, samo to zjawisko językowe jest już objawem niepokoju nurtującego sumienia. Jednak żadne słowo nie jest w stanie zmienić rzeczywistości: przerwanie ciąży jest – niezależnie od tego, w jaki sposób zostaje dokonane – świadomym i bezpośrednim zabójstwem istoty ludzkiej w początkowym stadium jej życia, obejmującym okres między poczęciem a narodzeniem». Nienarodzone dzieci są zatem «najbardziej bezbronne i niewinne ze wszystkich, a dzisiaj odziera się je z ludzkiej godności, aby robić z nimi to, co się chce, pozbawiając je życia i ustanawiając prawa, by nikt nie mógł temu przeszkodzić». Należy zatem stwierdzić z całą mocą i jasnością, nawet w naszych czasach, że «obrona rodzącego się życia jest ściśle związana z obroną jakiegokolwiek prawa człowieka»” (Deklaracja Dignitas infinita, 47).
W kontekście troski o życie i rozwój dzieci, Rada Stała KEP zachęca wszystkich wiernych do włączenia się w inicjatywę Ojca Świętego Franciszka, który ustanowił pierwsze Światowe Dni Dzieci. Będą one obchodzone 25 i 26 maja 2024 roku. W naszych modlitwach pamiętajmy także o tych dzieciach, którym nigdy nie było dane ujrzeć blasku słońca.
Podpisali Członkowie Rady Stałej
Konferencji Episkopatu Polski
Jasna Góra, 2 maja 2024
Za zgodność:
Bp Artur G. Miziński
Sekretarz Generalny
Konferencji Episkopatu Polski
2024-03-17 - DROGA KRZYŻOWA ULICAMI PODLESIA
2024-03-09 - PARAFIALNE REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE
W dniach 9 – 13 marca 2024
Temat: „STWORZONY NA PODOBIEŃSTWO BOGA”
Rekolekcjonista: o. Magnus KULA OFM
SOBOTA – 9 marca 2024
17.00 – Wystawienie Najświętszego Sakramentu i okazja do Spowiedzi Św.
17.55 – Błogosławieństwo Sakramentalne
18:00 – Msza Święta – z nauką ogólną
IV NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 10 marca 2024
7:00 – Msza Święta – z nauką ogólną
9:00 – Msza Święta – z nauką ogólną
11:00 – Msza Święta „rodzinna” – z nauką ogólną
16:00 – Msza Święta – z nauką ogólną
17.00 – Wystawienie Najświętszego Sakramentu i okazja do Spowiedzi Św.
19.00 – Błogosławieństwo Sakramentalne
PONIEDZIAŁEK – 11 marca 2024
7:00 – Msza Święta – z nauką ogólną
18:00 – Msza Święta – z nauką ogólną
19:00 – Nauka dodatkowa dla wszystkich mężczyzn
19.45 – Wystawienie Najświętszego Sakramentu i okazja do Spowiedzi Św.
20.30 – Błogosławieństwo Sakramentalne
WTOREK – 12 marca 2024
7.00 – Msza Święta – z nauką ogólną
18.00 – Msza Święta – z nauką ogólną
19.00 – Nauka dodatkowa dla wszystkich kobiet
19.45 – Wystawienie Najświętszego Sakramentu i okazja do Spowiedzi Św.
20.30 – Błogosławieństwo Sakramentalne
ŚRODA – 13 marca 2024
7.00 – Msza Święta z nauką ogólną na zakończenie rekolekcji
9.00 – Msza Święta w intencji chorych z Sakramentem Chorych
10.00 – Wizyta z posługa sakramentalną u obłożnie chorych w domach
17.00 – Adoracja Najświętszego Sakramentu i okazja do Spowiedzi Św.
17.45 – Nowenna do Matki Bożej Nieostającej Pomocy
18:00 – Msza Święta – z nauką ogólną – z udziałem młodzieży
19.00 – Spotkanie z kandydatami do bierzmowania
2024-02-10 - POWSTAJE W PARAFII CHÓR - SPOTKANIE WE WTOREK 20.02.24 - O 19.00
2024-01-02 - PARAFIALNE KOLĘDOWANIE
2023-11-25 - WIZYTA DUSZPASTERSKA W NOWYM ROKU 2024
W NOWYM ROKU PAŃSKIM 2024
02.01.24 (wtorek) – od godz. 16.00
1. OKRĄGLICA 40 – 20
2. OKRĄGLICA 19 – 1
3. SOŁTYSIA 60 Z – 60 A & 58 O – 58 A
03.01.24 (środa) – od godz. 16.00
1. DĄBROWA 19 – 1
2. SASKA 22 – 1
3. SASKA 62 – 23
04.01.24 (czwartek) – od godz. 16.00
1. PODLEŚNA 15 & 68A – 18
2. PODLEŚNA 16 – 1
3. CHABROWA 21-1
05.01.24 (piątek) – od godz. 16.00
1. MLECZNA 39 – 21 + 14 – 2 + 11 – 1
2. CYNAMONOWA 23 – 1
3. MLECZNA 19 Z–19 + 17 K–17 + 15 G–15 + 13 M–13
07.01.24 (Niedziela) – od godz. 15.00
1. ZAOPUSTA 51 – 29
2. ZAOPUSTA 32 & 28 – 1
3. ZAOPUSTA 60 & 50Z – 50 + 48H– 48 + 46H– 46 + 44J– 44
08. 01.24 (poniedziałek) – od godz. 16.00
1. NIEZAPOMINAJEK 20 – 2
2. NIEZAPOMINAJEK 41 – 23
3. IMBIROWA + SARNIA + NIEZAPOMINAJEK (NEW)
09.01.24 (wtorek) – od godz. 16.00
1. ŚWIDRA 39 – 17
2. ŚWIDRA 16 – 2
3. ROLNICZA 17 D – 17 A + 16 C – 1
10.01.24 (środa) – od godz. 16.00
1. KASKADY 160 – 144 (parzyste) + KRYSZTAŁOWA 62–1
2. KASKADY 98 – 64 (parzyste)
3. ROLNICZA 135 + 73 – 18
11.01.24 (czwartek) – od godz. 16.00
1. KASKADY 60 – 24 (parzyste)
2. KASKADY 49 – 23 (nieparzyste)
3. KASKADY 75 – 53 (nieparzyste)
12.01.24 (piątek) – od godz. 16.00
1. LAZARA 8 – 2 + KASKADY 22 – 8 (parzyste)
2. SUMÓW 27 – 2
3. RAKA 3 – 1 + POMORSKIEGO 26–2 + 21–3
13.01.24 (sobota) – od godz. 15.00
1. POMORSKIEGO 75 E – 35 Z + FORSYCJI 8 – 1 + WANILIOWA (NOWA)
2. HORTENSJI 26 – 3 + STORCZYKÓW 73 – 3
3. POMORSKIEGO 34 – 23 + 32 – 28
14.01.24 (Niedziela) – od godz. 15.00
1. PIWONII 40 – 36 A & 63 – 35
2. PIWONII 32 – 3
15.01.24 (poniedziałek) – od godz. 16.00
1. UNICZOWSKA 83 A – 51 (nieparzyste)
2. UNICZOWSKA 84 – 58 (parzyste)
16.01.24 (wtorek) – od godz. 16.00
1. UNICZOWSKA 49 – 1 (nieparzyste)
2. UNICZOWSKA 58 – 4 (parzyste)
17.01.24 (środa) – od godz. 16.00
1. NAGIETEK 42 & 41 – 23 (nieparz)
2. NAGIETEK 46–2 (parz) & 13–5 (nieparz)
18.01.24 (czwartek) – od godz. 16.00
1. CYKLAMENÓW 4–2 + BARWINKÓW 8–1 + TROJOKA 30–4
2. TULIPANÓW 25–2 + GERBERÓW 13–3
19.01.24 (piątek) – od godz. 16.00
1. GOŹDZIKÓW 20 – 10
2. KOKOTA 20 – 2 & GOŹDZIKÓW 9 A – 1
20.01.24 (sobota) – od godz. 15.00
1. NORBLINA 89 – 33 (nieparzyste)
2. NORBLINA 86 – 62 (parzyste)
21.01.24 (Niedziela) – od godz. 15.00
1. NORBLINA 60 C – 6 (parzyste)
2. NORBLINA 31 – 1 (nieparzyste)
22.01.24 (poniedziałek) – od godz. 16.00
1. MALWY 71 – 30
2. MALWY 29 – 1
23. 01.24 (wtorek) – od godz. 16.00
1. MICHAŁOWSKIEGO 75 – 53 + 80 – 64
2. MICHAŁOWSKIEGO 58 – 22 (parzyste)
24.01.24 (środa) – od godz. 16.00
1. MICHAŁOWSKIEGO 47 – 13 (nieparzyste)
2. MICHAŁOWSKIEGO 18 – 2 (parzyste)
25.01.24 (czwartek) – od godz. 16.00
1. ŻURAWINOWA 14 – 1 + SASANEK 36 + ZACHODNIA 24 – 22
2. MIECZYKÓW 106 – 1
26.01.24 (piątek) – od godz. 16.00
1. KOLĘDA DODATKOWA
2. KOLĘDA DODATKOWA
2023-06-18 - NOWY METROPOLITA W PODLESIU
Papieski tweet
Jesteś naszym 2723790 gościem