Spotkania - sobota, godz. 9.00
(salka przy probostwie)

opiekunem jest ks. Karol Pukocz

Wspólnota ministrantów przy parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Katowicach liczy 25 chłopców w wieku od 8 lat. We wspólnocie tej są ministranci uczęszczający do szkół średnich, gimnazjum i podstawówki.

św. Tarsycjusz - patron ministrantów

Naszą wspólnotę można podzielić na trzy grupy:

• kandydaci. Należą do nich chłopcy pragnący, po rocznej formacji, zostać ministrantami. Podczas Mszy kandydaci w pełnym skupieniu przyglądają się funkcjom wypełnianym przez starszych kolegów. Poznają tajniki modlitwy postawą i gestem liturgicznym. Strojem kandydata jest komża i sutanka.
  • ministranci młodsi. Wśród nich wyróżniamy ministrantów światła i ołtarza. To właśnie oni spełniają funkcje najbardziej zauważalne przez wiernych (pomoc podczas składania darów ofiarnych, posługa do akolitek, dzwonków). Robią to z pobożnością i w pełnym skupieniu. Co dwa tygodnie uczestniczą w próbach prowadzonych przez animatora. Strojem ministrantów młodszych jest komża, sutanka i pelerynka.
  • ministranci starsi. Wśród nich ministranci Słowa Bożego (lektorzy) oraz ministranci księgi i krzyża. Swoje funkcje wypełniają po wcześniejszym starannym przygotowaniu; dlatego też nie może być mowy o jakiejś "wpadce". Strojem Ministrantów Słowa Bożego jest alba.

Szczególną posługę wypełniają

Animator (szef ministrantów)
Lektorzy

Głównymi zadaniami ministrantów (z łac. ministrare - służyć, służyć Bogu i społeczności) to współtworzenie liturgii, w której jest obecny żywy Jezus Chrystus. Nasi ministranci włączają się także w dobre dzieła niekoniecznie związane z posługą liturgiczną, np. służą pomocą w pracach porządkowych przy naszej Katedrze, pomagają w nauce słabszym kolegom, roznoszą paczki świąteczne do chorych. W ten sposób stopniowo utożsamiają się z Parafią jako swoistą rodziną rodzin.

Świętem naszej Wspólnoty jest wspomnienie św. Tarsycjusza - rzymskiego chłopca, który zginął w czasach prześladowań chrześcijan, niosąc Komunię uwięzionym.